Beszámoló
A magyar kultúra napja
Műveltségi levelezős vetélkedő
2021. január 14 – január 22.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.
A nevezetes nap alkalmat ad arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Az Izsák Imre Általános Iskolában már évek óta hagyománnyá vált e jeles nap megünneplése, melynek programját a DFMVK Gábriel József Könyvtár szervezte az idén is. A rendkívüli körülményekre való tekintettel úgy döntöttünk, hogy egy kicsit eltérő módon, minden 3. 4. 5. 6. 7. osztály bevonásával ünnepeljük meg. A programmal szerettük volna felhívni a tanulók a figyelmét a magyar kultúra egyediségére és fontosságára.
Január 14-től, csütörtöktől minden nap kaptak a jelentkező csapatok egy-egy feladatlapot, amit az iskolában különböző helyszíneken rejtettünk el. A feladatlapok pontos helyét minden nap az iskolarádióból tudták meg a gyerekek. Minden osztály 3-4 fős csapatokkal nevezett be a versenybe! Az utolsó feladatot január 20-án, szerdán kapták meg a csapatok, az eredményhirdetésre pedig 22-én pénteken reggel került sor az iskolarádióban.
Előzetes feladatként kértünk minden csapattól egy kézzel készített értékelőlapot, melyet a könyvtár előterében elhelyezett gyűjtődobozban adtak le a gyerekek. A feladatok pontozását ebben rögzítettük. Az értékelőlap 2 oldalból állt. Az első oldalon a magyar kultúrához kapcsolódó kreatív illusztrációt, a 2. oldalon egy értékelő táblázatot kértünk (2 oszlop / 9 sor). Felhívtuk a versenyzők figyelmét arra, hogy ne az internetről nyomtatott képekkel dolgozzanak, hanem használják a kreativitásukat; egyéni megoldásokat vártam tőlük.
A feladatlapokat ugyancsak a Harry Potter sarokban elhelyezett gyűjtőládába adhatták le a tanulók folyamatosan, legkésőbb január 21-én csütörtökön délig.
Meglepetésként ért és öröm volt számunkra, hogy nagyon sokan jelentkeztek a felhívásra. Beigazolódott, hogy ebben a rendkívüli és nehéz időszakban is szükség van a közösségi élményekre, és a magyar kultúra ápolására.
Az alsó tagozatból 8 csapat, míg a felsőből 10 csapat jelentkezett, összesen 72 diák. Ez az iskola összlétszámához képest egy nagyon szép szám.
A versenyt követő héten egy kiállítás készült az iskola galériájában, ahol mindenki megtekintheti az elkészített értékelőlapokat és a pontozást, amely a tanulók körében nagy sikert aratott.
A zsűrit a sok szép megoldás nehéz döntés elé állította, de végül megszületett a végeredmény.
Az alsó tagozatból:
3. helyen végzett a BETYÁROK csapata (Balázs Ádám Bence, Lendvai Dorián, Pete-Horváth Flórián, Józsa Levente)
2. helyen az OLVASÓK csapata (Csordás Vanda, Kudec Emily, Korcz Zselyke, Ollár Nóra)
1. helyen pedig a TUTI CSAJOK csapata (Csiszár Abigél, Horváth Benita, Somogyi Mila Dorka).
A felső tagozatból:
3. helyen végzett a HUNGARIKUM csapata (Iancu Viktória Gabriella, Lakós Izabella, Orsos Zoltán, Péterfi Regina)
2. helyen a Szendrey Júlia lányai (Kozma Bianka, Kötél Dorina, Vincze Viktória, Zalavári Laura)
1. helyen a FEJTÖRŐK csapata (Csaplár-Nagy Márk, Szalai László Lehel, Szalai Patrik).
Az alsó és felső tagozatból az első három helyezett csapat oklevelet és értékes ajándékot kapott. A jutalmak finanszírozásában a DFMVK és a Keresztury Dezső VMK szponzorként támogatta a rendezvényt.
Én úgy látom, hogy a gyerekek nagy lelkesedéssel vetették magukat a feladatok megoldásának sűrűjébe. Mindent összevetve érdemes volt ennyi időt és energiát áldozni a vetélkedő megrendezésére. Bizakodással tekintek a jövőre, hogy a következő alkalommal is ilyen lelkesek lesznek a könyvtárba járó „gyermekeink”.
Zalaegerszeg, 2021.január 25.
Csaplár-Nagy Franciska
Gábriel József Könyvtár és Művészeti Műhely
olvasószolgálati könyvtáros